Monachium, Niemcy. Hotel Bayerischer Hof, został niedawno rozbudowany o dwa nowe skrzydła. W ramach modernizacji, sięgnięto po najnowsze rozwiązania automatyki firmy Siemens. Pracują za kulisami, odpowiadają za dostęp do pokoi, klimatyzację oraz oświetlenie. Dotychczas stosowane, przestarzałe i awaryjne przekaźniki zostały zastąpione nowoczesnym systemem sterowania LOGO! 8, który jest wydajny i łatwy w eksploatacji.

Przygoda Hotelu Bayerischer Hof z serią LOGO! rozpoczęła się już w 1996r. Początkowo moduły logiczne znajdowały się zaledwie w 20 pokojach, jednak w miarę upływu czasu, stopniowo wypierały przestarzałe rozwiązania. Dziś zastosowane są w 300 z 341 pokoi. „Szukaliśmy systemu sterowania, który mógłby obsługiwać możliwie jak największą liczbę urządzeń, a do tego był łatwy w obsłudze i nie zajmował zbyt wiele miejsca w szafie sterowniczej” – wyjaśnia Horst Erharter, inżynier oraz technik hotelu. „Najlepszym wyborem wydają się moduły Logo!8, które spełniają wszystkie nasze wymagania.”- dodaje.

Kompleksowa funkcjonalność

LOGO!8 steruje nie tylko oświetleniem, ale także zasłonami, radiem, dostępem do pokoi oraz temperaturą pomieszczeń. Nowe skrzydło hotelu zostało również wyposażone w magistralę KNX. „Każde urządzanie sterujące podłączone jest do modułu komunikacyjnego CMK2000, co pozwala włączyć innowacyjny system przełączników i ściemniaczy do systemu automatyki” – wyjaśnia inżynier elektryk. Pomieszczenia są również połączone z jednostką centralną za pośrednictwem magistrali systemowej, która pozwala sterować oświetleniem i temperaturą także z recepcji. Na przykład, jeżeli gość wyjdzie z pokoju, sterownik automatycznie wyłączy oświetlenie, a kiedy wróci, załączy tylko te lampy, które wcześniej były używane.

Moduły logiczne LOGO!8 są wyjątkowo łatwe do zaprogramowania. Każdy moduł pozwala sterować nawet 50 urządzeniami, a użytkownicy mogą wybierać spośród ponad 40 zaprogramowanych funkcji takich jak timer tygodniowy, opóźnienie załączenia/ wyłączenia, a także dostosowanych do indywidualnych wymagań aplikacji.

www.siemens.pl/logo

źródło: Siemens